fbpx

Fort Tafelberg - 3D model

Lidé žijící v Olomouci někdy ani neví, že v blízkosti Fakultní nemocnice Olomouc se nachází bývalá pevnost Fort Tafelberg. Byla postavena v letech 1838-1846 a armáda ji vlastnila až do roku 2011. Nyní slouží jako archív pro nemocnici.

Mým úkolem bylo nasnímat tento objekt dronem DJI Mavic 3E a následně vytvořit 3D model této pevnosti. Na spolupráci se podílela společnost Dronewell.cz. 
Základem bylo požádat Úřad pro civilní letectví o povolení v této oblasti. Jelikož duben je velmi proměnlivý v počasí, zhruba dva týdny trvalo než se našlo ideální počasí. Nejlepší pro fotogrammetrii je oblačnost a bez větru.

3D model je skládaný z cca 400 fotografií ve vysokém rozlišení ve dvou směrech otočených oproti sobě o 90 stupňů, jelikož Mavic 3E neumí natáčet kameru do stran jako Phantom 4 PRO nebo Matrice M300 s kamerou P1.

I když je 3D model velmi detailní, lze pozorovat, že tam, kde se nachází mnoho velkých stromů a mnoho větví, je tato technologie nedostatečná. Z fotografií program není schopný odlišit větve a požadovanou budovu za ní. Nejvíce je to patrné u vstupní části budovy, kde vzniká chybovost. Pokud bylo zapotřebí lepší kvality, bylo by vhodnější využít Matrici M300 a LiDAR L1.

Na konci je možné vidět pár dalších obrázků z procesu. DEM neboli výškový profil, Dense – nahrubo naskládané fotky a Orthophoto mapa.

„Emoce zanechávají dojem.
Vytvoříme příběh s emocemi.“
Děkuji! Vaše zpráva byla odeslána.
Vaši zprávu nelze odeslat. Opravte chyby a zkuste to znovu.