fbpx
Mobil vs. Kamera

Mobil vs. Kamera

Moderní telefony v sobě skrývají mnoho techniky, kterou lze využít na fotky, video, kancelářskou práci a mnoho dalšího. Jaký je ale rozdíl, pokud chcete točit video na mobil nebo na kameru? Rozhodl jsem se vytvořit několik druhů záběrů a podívat se na rozdíly.

Jako mobil jsem využil iPhone 12 PRO s 12 MPx a jako kameru bezzrcadlovku Panasonic DC-S1 s 24,2 MPx. Obě zařízení umí video v rozlišení 3840×2160 px a 50 FPS.

Mobil vs. Kamera část 1.


Vybral jsem si záměrně složité prostředí a to lesopark Hloučela v Prostějově 🌳. Je zde mnoho stínů i světla zároveň. Pohybující se listí 🍃, voda 💧 a můj model jménem Tamica 🐕.

🎥 Kameru jsem nastavil do podobného režimu, jako mobil. A to, aby měl zaostřeno na nekonečno ♾️. Což v praxi znamená, že všechno na snímku bude zaostřené. Stejně jako na mobilu. Mobil to jinak neumí.

📱Mobil má defaultní nastavení.

🎥 Kamera natáčí VLOG. Což je video RAW soubor – všechny snímky musím následně barevně upravit.

Už na první pohled je patrné, že kamera 🎥 umí zaznamenat více detailů než mobil. Listy jsou zřetelnější, pohyby plynulejší. Barvy jsou příjemnější, přirozenější. Bílá zde není tolik “vypálená” 🔥.

Naopak mobil 📱 má bílou dost přepálenou 🔥. Celkový obraz působí divně a ne moc hezky. Sytost barev je nízká. Málo stínů.

Ve druhé části jsem vytvořil záběr na přímé slunce ☀️. Záměrně jsem vybral tuto scénu, jelikož přímé ostré světlo je obecně kritické při jakémkoliv natáčení a chtěl jsem zobrazit, kdo si s tím lépe poradí.

Opět je vidět, že kamera 🎥 při správném nastavení si s tím umí poradit nejlépe. Nutností je neutrální filtr a clona F16, která právě udělá ty “hezké” paprsky 🌞.
Zároveň nezaniknou zelené listy, ani barva oblohy.

Pro mobil 📱je toto velmi těžká scéna. Optika nemá lamely a tudíž nemůže vytvořit paprsky ze slunce. A navíc barva oblohy i zeleně úplně zaniká.


Přesto všechno vím, že lze z mobilu dostat více. Nicméně ne každý zná všechny tipy a triky a proto jsem nechal vše na mobilu, ať si to udělá sám, výsledek vidíte.

Mobil vs. Kamera část 2.

Ve druhém videu jsem se více zaměřil na detail. Na Tamicu a následně na osobu, mě.


🎥 Kameru jsem nastavil s menší ohniskovou vzdáleností f2,5-f5,4. Abych měl rozostřené pozadí.

📱Mobil má defaultní nastavení – zaostřeno všechno, sám si reguluje světlo atp.

Na první pohled je patrné, že kamera 🎥 umí zaznamenat více detailů než mobil. Tráva je více zřetelnější. Snímek je vyvážený. Tamica 🐕 je krásně zvýrazněná v snímku.

Naopak mobil 📱 má opět problém se světlem 🔥. Sytost barev je nízká. Málo stínů. Tamica 🐕 zaniká v celém snímku.

V dalším snímku jsem udělal ještě více detailní záběr.

Kamera 🎥 nádherně rozostřela pozadí a tím zvýraznila hlavu Tami 🐕. Soustředíme se na hlavu/postavu. Při konverzaci je to ideální stav. Barvy jsou vyvážené, bílá není přepálená.

Mobil 📱se snaží rozostřit pozadí, ale technologicky to nemá jak udělat. Takže jde pouze softwarovou záležitost a je to vidět. Hlava Tami 🐕 splývá s pozadím. Pozadí nám odvádí pozornost od hlavy. Což při konverzaci je nežádoucí.
Také barvy nejsou nic moc. Chybí více stínů a méně bílé.

U mě 🤵‍♂️ je situace velmi podobná. Ačkoliv jsem na kameře mírně rozostřen i tak jsou vidět velké rozdíly. Na rozmazaném pozadí jsou vidět i prameny vlasů, které vláli ve větru 😀🌪️. Navíc jsem obličej v postprodukci trochu zvýraznil, upravil barevnost pleti, přidal kontrast, atp.

Mobil 📱 má problém s přesvícením pleti a modré barvy. Postava je nevýrazná. Opět stíny chybí a moc bílé 🔥.

Přesto všechno vím, že lze z mobilu dostat více. Novější modely umí RAW soubory (ProRES, Log, atp), mají o něco lepší čipy s lepší citlivostí. A při správném nastavení lze natočit i pěkné záběry.

Mobil 📱
🟢 Vlogy
🟢 Reels
🟢 Dovolená
🟢 Všechno zaostřeno
🟢 Není třeba nic upravovat

Kamera 🎥
🟢 Bokeh – rozostřené pozadí
🟢 Lepší poměr barev, sytosti, stínů, jasu, atp
🟢 Více detailů
🟢 Paprsky slunce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *